2076

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2076 г.  во други календари
Грегоријански календар 2076
MMLXXVI
Ab urbe condita 2829
Асирски календар 6826
Бахајски календар 232–233
Бенгалски календар 1483
Берберски календар 3026
Будистички календар 2620
Бурмански календар 1438
Византиски календар 7584–7585
Еврејски календар 5836–5837
Ерменски календар 1525
ԹՎ ՌՇԻԵ
Етиопски календар 2068-2069
Игбоански календар 1076–1077
Ирански календар 1454–1455
Исламски календар 1499–1500
Јапонски календар Хеисеи 88
(88年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 乙未年
(4712/4772)
— до —
丙申年
(4713/4773)
Коптски календар 1792–1793
Корејски календар 4409
Календар Мингуо Република Кина 165
民國165年
Селевкидски календар 2387–2388
Тајландски сончев календар 2619
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2132–2133
 - Шака самват 1998–1999
 - Кали југа 5177–5178
Француски револуционерен календар CCLXXXIVCCLXXXV
284–285
Холоценски календар 12076
Џуче-календар 165

2076 (MMLXXVI) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2076. година од новата ера, 76. од третиот милениум, 76. од 21 век и седма од 2070-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7584 и 7585 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6826 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5836 и 5837 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2829.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2076. година се протега во 4712 и 4713, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4772 и 4773 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2619. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1499 и 1500 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...