Прејди на содржината

2063

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2063 во разни календари
Грегоријански календар2063
MMLXIII
Ab urbe condita2816
Ерменски календар1512
ԹՎ ՌՇԺԲ
Асирски календар6813
Бахајски календар219–220
Балиски календар1984–1985
Бенгалски календар1470
Берберски календар3013
Будистички календар2607
Бурмански календар1425
Византиски календар7571–7572
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4759 или 4699
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4760 или 4700
Коптски календар1779–1780
Етиопски календар2055–2056
Еврејски календар5823–5824
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2119–2120
 - Сачка ера1984–1985
 - Кали-југа5163–5164
Холоценски календар12063
Игбоански календар1063–1064
Ирански календар1441–1442
Исламски календар1485–1486
Јапонски календарРејва 45
(令和45年)
Јавански календар1997–1998
Џуче-календар152
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4396
Мингуо-календарТајван 152
民國152年
Нанакшахи595
Тајландски сончев календар2606
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
2189 или 1808 или 1036
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
2190 или 1809 или 1037
Униксно време2934835200 – 2966371199

2063 (MMLXIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2063 година од новата ера, 63. од третиот милениум, 63. од XXI век и четвртта од 2060-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7571 и 7572 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6813 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5823 и 5824 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2816.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2063 година се протега во 4699 и 4700, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4759 и 4760 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2606. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1485 и 1486 исламска година.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...