2049

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2049 г.  во други календари
Грегоријански календар 2049
MMXLIX
Ab urbe condita 2802
Асирски календар 6799
Бахајски календар 205–206
Бенгалски календар 1456
Берберски календар 2999
Будистички календар 2593
Бурмански календар 1411
Византиски календар 7557–7558
Еврејски календар 5809–5810
Ерменски календар 1498
ԹՎ ՌՆՂԸ
Етиопски календар 2041-2042
Игбоански календар 1049–1050
Ирански календар 1427–1428
Исламски календар 1471–1472
Јапонски календар Хеисеи 61
(61年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 戊辰年
(4685/4745)
— до —
己巳年
(4686/4746)
Коптски календар 1765–1766
Корејски календар 4382
Календар Мингуо Република Кина 138
民國138年
Селевкидски календар 2360–2361
Тајландски сончев календар 2592
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2105–2106
 - Шака самват 1971–1972
 - Кали југа 5150–5151
Француски револуционерен календар CCLVIICCLVIII
257–258
Холоценски календар 12049
Џуче-календар 138

2049 (MMXLIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2049. година од новата ера, 49. од третиот милениум, 49. од 21 век и последна од 2040-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7557 и 7558 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6799 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5809 и 5810 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2802.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2049. година се протега во 4685 и 4686, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4745 и 4746 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2592. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1471 и 1472 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...