2065

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2065 во разни календари
Грегоријански календар2065
MMLXV
Ab urbe condita2818
Ерменски календар1514
ԹՎ ՌՇԺԴ
Асирски календар6815
Бахајски календар221–222
Балиски календар1986–1987
Бенгалски календар1472
Берберски календар3015
Будистички календар2609
Бурмански календар1427
Византиски календар7573–7574
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4761 или 4701
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4762 или 4702
Коптски календар1781–1782
Етиопски календар2057–2058
Еврејски календар5825–5826
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2121–2122
 - Сачка ера1986–1987
 - Кали-југа5165–5166
Холоценски календар12065
Игбоански календар1065–1066
Ирански календар1443–1444
Исламски календар1487–1488
Јапонски календарРејва 47
(令和47年)
Јавански календар1999–2000
Џуче-календар154
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4398
Мингуо-календарТајван 154
民國154年
Нанакшахи597
Тајландски сончев календар2608
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
2191 или 1810 или 1038
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
2192 или 1811 или 1039
Униксно време2997993600 – 3029529599

2065 (MMLXV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2065 година од новата ера, 65. од третиот милениум, 65. од XXI век и шеста од 2060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7573 и 7574 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6815 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5825 и 5826 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2818.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2065 година се протега во 4701 и 4702, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4761 и 4762 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2608. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1487 и 1488 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...