2045

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2045 г.  во други календари
Грегоријански календар 2045
MMXLV
Ab urbe condita 2798
Асирски календар 6795
Бахајски календар 201–202
Бенгалски календар 1452
Берберски календар 2995
Будистички календар 2589
Бурмански календар 1407
Византиски календар 7553–7554
Еврејски календар 5805–5806
Ерменски календар 1494
ԹՎ ՌՆՂԴ
Етиопски календар 2037-2038
Игбоански календар 1045–1046
Ирански календар 1423–1424
Исламски календар 1467–1468
Јапонски календар Хеисеи 57
(57年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 甲子年
(4681/4741)
— до —
乙丑年
(4682/4742)
Коптски календар 1761–1762
Корејски календар 4378
Календар Мингуо Република Кина 134
民國134年
Селевкидски календар 2356–2357
Тајландски сончев календар 2588
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2101–2102
 - Шака самват 1967–1968
 - Кали југа 5146–5147
Француски револуционерен календар CCLIIICCLIV
253–254
Холоценски календар 12045
Џуче-календар 134

2045 (MMXLV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2045. година од новата ера, 45. од третиот милениум, 45. од 21 век и шеста од 2040-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7553 и 7554 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6795 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5805 и 5806 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2798.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2045. година се протега во 4681 и 4682, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4741 и 4742 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2588. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1467 и 1468 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...