2096

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2096 г.  во други календари
Грегоријански календар 2096
MMXCVI
Ab urbe condita 2849
Асирски календар 6846
Бахајски календар 252–253
Бенгалски календар 1503
Берберски календар 3046
Будистички календар 2640
Бурмански календар 1458
Византиски календар 7604–7605
Еврејски календар 5856–5857
Ерменски календар 1545
ԹՎ ՌՇԽԵ
Етиопски календар 2088-2089
Игбоански календар 1096–1097
Ирански календар 1474–1475
Исламски календар 1519–1520
Јапонски календар Хеисеи 108
(108年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 乙卯年
(4732/4792)
— до —
丙辰年
(4733/4793)
Коптски календар 1812–1813
Корејски календар 4429
Календар Мингуо Република Кина 185
民國185年
Селевкидски календар 2407–2408
Тајландски сончев календар 2639
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2152–2153
 - Шака самват 2018–2019
 - Кали југа 5197–5198
Француски револуционерен календар CCCIVCCCV
304–305
Холоценски календар 12096
Џуче-календар 185

2096 (MMXCVI) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2096. година од новата ера, 96. од третиот милениум, 96. од 21 век и седма од 2090-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7604 и 7605 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6846 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5856 и 5857 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2849.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2096. година се протега во 4732 и 4733, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4792 и 4793 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2639. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1519 и 1520 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...