2053

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2053 г.  во други календари
Грегоријански календар 2053
MMLIII
Ab urbe condita 2806
Асирски календар 6803
Бахајски календар 209–210
Бенгалски календар 1460
Берберски календар 3003
Будистички календар 2597
Бурмански календар 1415
Византиски календар 7561–7562
Еврејски календар 5813–5814
Ерменски календар 1502
ԹՎ ՌՇԲ
Етиопски календар 2045-2046
Игбоански календар 1053–1054
Ирански календар 1431–1432
Исламски календар 1475–1476
Јапонски календар Хеисеи 65
(65年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 壬申年
(4689/4749)
— до —
癸酉年
(4690/4750)
Коптски календар 1769–1770
Корејски календар 4386
Календар Мингуо Република Кина 142
民國142年
Селевкидски календар 2364–2365
Тајландски сончев календар 2596
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2109–2110
 - Шака самват 1975–1976
 - Кали југа 5154–5155
Француски револуционерен календар CCLXICCLXII
261–262
Холоценски календар 12053
Џуче-календар 142

2053 (MMLIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2053. година од новата ера, 53. од третиот милениум, 53. од 21 век и четвртта од 2050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7561 и 7562 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6803 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5813 и 5814 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2806.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2053. година се протега во 4689 и 4690, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4749 и 4750 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2596. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1475 и 1476 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...