Нирвана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Традиционалното муидно сликарство на Кмер прикажува Гаутама Буда како влегува во нирвана, павилјон на собранието Дарма, Ват Ботум Вати Реачеверарам, Пном Пен, Камбоџа.

Нирва́на (санскрит: निर्वाण, nirvāṇa) или ниба́на (пали: निब्बान, nibbāna, пракрит: णिव्वाण) е поим кои го користат џаинистите и будистите да ја опишат блажената состојба на конечното ослободување од овоземски страсти и вечниот круг на преродба (самсара).

Нирвана како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Нирвана се јавува како честа тема во уметноста и во популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vladislav Petković Dis. Beograd: Mlado pokolenje, 1971, стр. 43-44.
  2. Владислав Петковић-Дис, Песме. Београд: Рад, 1960, стр. 97-98.
  3. The Cult - Nirvana (lyrics) - YouTube (пристапено на 24.3.2016)