Дарма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дел од статиите
Хиндуизам
Историја  · Божества
Секти  · Митологија
Верувања
Реинкарнација  · Мокша
Карма  · Самсара  · Маја
Нирвана  · Дарма
Јога  · Ајурведа
Југа  · Вегетаријанство
Бакти  · Арта
Текстови
Упанишади  · Веди
Багават гита
Рамајана  · Махабхарата
Пурана  · Аранјака
Сродни статии
Хиндуизам по земји
Водачи  · Мандир  ·
Касти  · Мантра
Речник  · Празници
Мурти

Дарма (санскрит: dhárma, пали dhamma), е индиски филозофски и религиозен поим што ја означува човековата праведна должност или било која доблест во смисла на здравиот разум.[1] Низ индиската филозофија, дарма се претставува како централен концепт што се користи со цел да ја објасни „повисоката вистина“ или конечната реалност на универзумот.

Зборот дарма во буквален превод значи „она што поддржува“. Симболот на дарма - тркалото - е централен мотив на националното знаме на Индија.

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brodd, Jefferey (2003). World Religions. Winona, MN: Saint Mary's Press. ISBN 978-0-88489-725-5.
  2. Discogs, Jethro Tull ‎– This Was (пристапено на 9.12.2020)