Махабхарата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Илустрација на ракописот - битката на Курукшетра
Дел од статиите
Хиндуизам
Aum.svg
Историја  · Божества
Секти  · Митологија
Верувања
Реинкарнација  · Мокша
Карма  · Самсара  · Маја
Нирвана  · Дарма
Јога  · Ајурведа
Југа  · Вегетаријанство
Бакти  · Арта
Текстови
Упанишади  · Веди
Багават гита
Рамајана  · Махабхарата
Пурана  · Аранјака
Сродни статии
Хиндуизам по земји
Водачи  · Мандир  ·
Касти  · Мантра
Речник  · Празници
Мурти

Махабхарата (деванагари: महाभारत) е еден од двата големи епови на древна Индија напишани на санскрит. Вториот е Рамајана. Епот е дел од хиндуистичката историја, и е важен дел од хинду митологијата.

Има огромна важност за културата во Индија, и е важен текст за хиндуизмот. Зборува за целите на човекот (арта или цел, кама или задоволство, дарма или должност и мокша или ослободување), а тоа е дел од долготрајната традиција и обид да се објасни врската меѓу поединецот со општеството и со светот (природата на сепството), како и работата на кармата.

Насловот може да се преведе како „големата повест за династијата Барата“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Прибелешки[уреди | уреди извор]

  1. Барата е легендарниот крал за кого се смета дека го основал кралството Баратаварша.