Стих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стих (од грчки: στίχος — ред, струка) — запис што користи метрика како главен модел за организација, како контраст на проза, што користи граматички и дискурзивни единици како реченици и пасуси. Стихот може исто така што користи рима и други технички средства што често се врзани за поезија.

Како и да е, додека поезијата општо земено се пишува во стих, тоа не важи за цела поезија (види прозна поезија). Исто така, не сите стихови се поезија. Општо земено, тоа што ги разликува двете е дека во поезија, јазикот постигнува највисокот можно ниво на кондензација.

Стихот е исто така друго име за станца.

Стихот како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

  • „Живи стихови“ - кус расказ на македонскиот писател Митко Маџунков од 1984 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Митко Маџунков, Међа света. Београд: Просвета, 1984, стр. 173.