Општество

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Општество е група на луѓе што живеат и работат заедно во полузатворен (полуотворен) систем на меѓусебни врски и односи.

Освен луѓето во општество со прецизно определени улоги се организираат и одредени животински видови. Најкарактеристични примери за тоа се општествата на пчелите, мравките, термитите...

Општеството како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Општеството е дупка“ (Society Is A Hole) - песна на американската рок-група „Соник Јут“ (Sonic Youth) од 1985 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]