Прејди на содржината

Арта

Координати: 39°9′N 20°59′E / 39.150° СГШ; 20.983° ИГД / 39.150; 20.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арта
Άρτα
Историскиот Мост на Арта
Историскиот Мост на Арта
Арта is located in Грција
Арта
Арта
Местоположба во областа
2011 Dimos Artas.png
Координати: 39°9′N 20°59′E / 39.150° СГШ; 20.983° ИГД / 39.150; 20.983
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
ОкругАрта
Управа
 • ГрадоначалникХристос Циројаннис
Површина
 • Општина436,8 км2 (1,686 ми2)
 • Општ. един.47,973 км2 (18,522 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003000000030 м
Население (2011)[1]
 • Општ.43.166
 • Општ. густина9,9/км2 (26/ми2)
 • Општ. един.27.330
 • Општ. един. густина0,57/км2 (1,5/ми2)
Заедница
 • Население24427
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.471 00
Повик. бр.26810
Рег. таб.ΑΤ
Мреж. местоwww.arta.gr

Арта (грчки: Άρτα) — град во Северозападна Грција, во регионот Епир. Во историјата градот бил познат како Амбракија. Познат е по спредновековниот мост на реката Арахтос. Во Арта постои и тврдина од 13 век и многу цркви од византиски стил. Градот е седиште на Технолошкиот образовен институт на Епир. Има 24,427 жители.

Општина[уреди | уреди извор]

Општина Арта

Сегашната општина Арта беше формирана во 2011 со соединување на 5 поранешни општини:[2]

 • Амвракикос (Aneza, Vigla, Gavria, Kalogeriko, Koronisia, Polydroso, Rachi, Strongyli, Psathotopi)
 • Арта (Arta, Keramates, Kostakioi, Limini)
 • Филотеи (Agios Spyridon, Kalamia, Kalovatos, Kirkizates, Rokka, Chalkiades)
 • Влахерна (Vlacherna, Grammenitsa, Grimpovo, Korfovouni)
 • Хировуни (Ammotopos, Dafnoti, Kampi, Pantanassa, Pistiana, Rodavgi, Skoupa, Faneromeni)

Квартови во Арта[уреди | уреди извор]

 • Агиа Триада
 • Агии Анаргири
 • Агиос Јоргос
 • Елеуса
 • Гликорисо
 • Като Панагиа
 • Маратовуни

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
 2. Kallikratis law Архивирано на 12 јули 2017 г. Greece Ministry of Interior (грчки)