13 век

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

13 век — век кој траел од 1 јануари 1201 до 31 декември 1300 година, според грегоријанскиот календар. Во историјата на европската култура, овој период се смета за дел од развиениот среден век. Монголското Царство го доживеало својот подем, а по неговите освојувања во Азија, царството се протегало од Источна Азија до Источна Европа.

Настани[уреди | уреди извор]

1200-ти[уреди | уреди извор]

Џингис Хан
Бонифациј Монфератски е избран за водач на Четвртата крстоносна војна. Слика од Анри Декен, 1840 година, Версај

1210-ти[уреди | уреди извор]

Опсада на Дамиета
Големата повелба
Фридрих II со муслиманскиот владетел ел-Камил

1220-ти[уреди | уреди извор]

1230-ти[уреди | уреди извор]

Битка кај Клокотница: Бугарскиот цар Иван Асен II го заробува Теодор Ангел Дука Комнин
Големата џамија во Кордоба е претворена во римокатоличка катедрала.

1240-ти[уреди | уреди извор]

Потпишан договорот од Алмирза за распределба на освоените територии по крајот на Реконквиста

1250-ти[уреди | уреди извор]

Луј IX Светиот за време на Седмата крстоносна војна
Опсадата на Багдад
Роберт де Соборн го основа денешниот Париски универзитет

1260-ти[уреди | уреди извор]

Тома Аквински
Египетскиот султан Бајбарс

1270-ти[уреди | уреди извор]

Марко Поло

1280-ти[уреди | уреди извор]

Падот на Триполи

1290-ти[уреди | уреди извор]

Едвард I се заколнува на верност пред францускиот крал

Личности[уреди | уреди извор]

Алберт Велики
Александар Невски
Данте Алигиери

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Georg Haggren, Petri Halinen, Mika Lavento, Sami Raninen ja Anna Wessman (2015). Muinaisuutemme jäljet. Helsinki: Gaudeamus. стр. 380.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 2. Munro, John H. (2003). „The Medieval Origins of the Financial Revolution“. The International History Review. 15 (3): 506–562.
 3. 3,0 3,1 3,2 Palmer, Alan; Veronica (1992). The Chronology of British History. London: Century Ltd. стр. 77–79. ISBN 0-7126-5616-2.
 4. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9.
 5. Richard Bodley Scott; Graham Briggs; Rudy Scott Nelson (2009). Blood and Gold: The Americas at War. Osprey Publishing. стр. 35. ISBN 1846036917.
 6. Bancroft, Hubert Howe (1883). The native races. 1882-86. British Columbia: History Company.
 7. Dell'Umbria, Alèssi (2006). Histoire universelle de Marseille. De l'an mil à l'an deux mille. Marseille: Agone. стр. 19. ISBN 2-7489-0061-8.
 8. Fine, John Van Antwerp (1994). The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest. University of Michigan Press. стр. 125. ISBN 978-0-472-08260-5.
 9. Lourie, Elena (2004). Jews, Muslims, and Christians in and around the Crown of Aragon: essays in honour of Professor Elena Lourie. Brill. стр. 270. ISBN 90-04-12951-0. Архивирано од изворникот на 2016-12-22. Посетено на 2018-09-26.
 10. Peter Linehan (1999). David Abulafia (уред.). The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 668–673. ISBN 0-521-36289-X.
 11. de Epalza, Miguel (1999). Negotiating cultures: bilingual surrender treaties in Muslim-Crusader Spain under James the Conqueror. Brill. стр. 88. ISBN 90-04-11244-8.
 12. Le Roy Ladurie, Emmanuel; Bray, Barbara (1971). Times of Feast, Times of Famine: a History of Climate Since the Year 1000. Garden City, NY: Doubleday. ISBN 0-374-52122-0. OCLC 164590.
 13. 13,0 13,1 Catoni, Giuliano. „BONSIGNORI“. Dizionario Biografico degli Italiani. Посетено на 20 December 2011.
 14. „Mystery 13th Century eruption traced to Lombok, Indonesia“. Jonathan Amos, Science correspondent, BBC News. BBC. 30 September 2013. Посетено на 30 September 2013.
 15. Alberge, Dalya (August 4, 2012). „Mass grave in London reveals how volcano caused global catastrophe“ – преку The Guardian.
 16. 16,0 16,1 Lock, Peter (2013). The Routledge Companion to the Crusades. Routledge. стр. 112. ISBN 9781135131371.
 17. Perrin, W. G. (1922). British Flags. Cambridge University Press. стр. 37.
 18. de Epalza, Miguel (1999). Negotiating cultures: bilingual surrender treaties in Muslim-Crusader Spain under James the Conqueror. Brill. стр. 120. ISBN 90-04-11244-8.
 19. Bowsky, William (1981). A medieval Italian commune: Siena under the Nine, 1287-1355. University of California Press. ISBN 0-520-04256-5.
 20. Kington, J. Climate and Weather, HarperCollins Publishers, 2010