1253

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1253 г.  во други календари
Грегоријански календар 1253
MCCLIII
Ab urbe condita 2006
Асирски календар 6003
Бахајски календар -591–-590
Бенгалски календар 660
Берберски календар 2203
Будистички календар 1797
Бурмански календар 615
Византиски календар 6761–6762
Еврејски календар 5013–5014
Ерменски календар 702
ԹՎ ՉԲ
Етиопски календар 1245-1246
Игбоански календар 253–254
Ирански календар 631–632
Исламски календар 650–651
Јулијански календар 1253    MCCLIII
Кинески календар 壬子年月日
(3889/3949)
— до —
癸丑年月日
(3890/3950)
Коптски календар 969–970
Корејски календар 3586
Календар Мингуо 659 пред РК
民前659年
Селевкидски календар 1564–1565
Тајландски сончев календар 1796
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1309–1310
 - Шака самват 1175–1176
 - Кали југа 4354–4355
Холоценски календар 11253
Џуче-календар нема (пред 1912)

1253 (MCCLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1253. година од новата ера, 253. од вториот милениум, 53. од 13 век и четвртта од 1250-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6761 и 6762 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6003 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5013 и 5014 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2006.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1253. година се протега во 3889 и 3890, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3949 и 3950 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1796. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 650 и 651 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По место[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Palmer, Alan; Veronica (1992). The Chronology of British History. London: Century Ltd. стр. 84–86. ISBN 0-7126-5616-2. 
  2. Williams, Hywel (2005). Cassell's Chronology of World History. London: Weidenfeld & Nicolson. стр. 141–144. ISBN 0-304-35730-8.