Едмунд (Прв Ерл на Ланкастер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Едмунд
Edmond1.jpg
Ерл од Ланкастер и Ерл од Личестер
Наследник Томас
Сопружник евелина Форц
1269 - 1273
Бланка
1276 - 1296
Деца
Томас
Хенри
Јован
Марија
Династија Династија Плантагенет
Татко Хенри III
Мајка Елеонора
Почивалиште 15 јули 1296
Вестминстерска опатија

Едмунд (16 јануари 12455 јуни 1296) бил син на англискиот крал Хенри III и Елеонора. Во детските години станал претендент за престолот на Кралство Сицилија. Тој учествувал во деветтата крстоносна војна.

Едмунд е роден во Лондон. Тој е помлад брат на Едвард I, Маргарита и Беатриса. Како мал се здобил со титулата Ерл од Честер. Заедно со својот брат учествувал во Деветтата крстоносна војна.

Тој се оженил на двапати, во 1269 година со Евелина Форц и Изабела Девон.