Беатриса (војвотка од Бретања)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беатриса
Beatrix Engl.jpg
војвотка од Ричмонд
На позиција1268–1275
СопружникЈован II
ДецаАртур II
Јован, Прв Ерл од Ричмонд
Марија
Бланка
ДинастијаДинастија Плантагенет
ТаткоХенри III
МајкаЕлеонора Прованска

Беатриса (25 јуни 124224 март 1275 била принцеза на Англија како ќерка на англискиот крал Хенри III и кралицата Елеонора Прованска.