Беатриса (војвотка од Бретања)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беатриса
Beatrix Engl.jpg
војвотка од Ричмонд
На престол 1268–1275
Сопружник Јован II
Деца
Артур II
Јован, Прв Ерл од Ричмонд
Марија
Бланка
Династија Династија Плантагенет
Татко Хенри III
Мајка Елеонора Прованска

Беатриса (25 јуни 124224 март 1275 била принцеза на Англија како ќерка на англискиот крал Хенри III и кралицата Елеонора Прованска.