1245

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1245 г.  во други календари
Грегоријански календар 1245
MCCXLV
Ab urbe condita 1998
Асирски календар 5995
Бахајски календар -599–-598
Бенгалски календар 652
Берберски календар 2195
Будистички календар 1789
Бурмански календар 607
Византиски календар 6753–6754
Еврејски календар 5005–5006
Ерменски календар 694
ԹՎ ՈՂԴ
Етиопски календар 1237-1238
Игбоански календар 245–246
Ирански календар 623–624
Исламски календар 642–643
Јулијански календар 1245    MCCXLV
Кинески календар 甲辰年月日
(3881/3941)
— до —
乙巳年月日
(3882/3942)
Коптски календар 961–962
Корејски календар 3578
Календар Мингуо 667 пред РК
民前667年
Селевкидски календар 1556–1557
Тајландски сончев календар 1788
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1301–1302
 - Шака самват 1167–1168
 - Кали југа 4346–4347
Холоценски календар 11245
Џуче-календар нема (пред 1912)

1245 (MCCXLV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1245. година од новата ера, 245. од вториот милениум, 45. од 13 век и шеста од 1240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6753 и 6754 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5995 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5005 и 5006 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1998.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1245. година се протега во 3881 и 3882, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3941 и 3942 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1788. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 642 и 643 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]