Вестминстерска опатија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вестминстерска опатија
Westminster Abbey
светско наследство на УНЕСКО
The Abbey's western façade
КритериумI, II, IV
Навод426
Запис1987 (11th заседание)

Вестминстерска опатија или Катедрала „Св. Петар (англиски: Westminster Abbey) — една од најпознатите градби во Лондон, Обединето Кралство. Изградена е во готски стил. Се наоѓа во централниот дел на градот, во регионот Вестминстер. Во оваа катедрала биле погребувани многу познати личности како Исак Њутн, Чарлс Дарвин, Чарлс Дикенс, Вилијам Шекспир и други.

Во 616 година, на местото на денешната катедрала постоел храм, а денешната била изградена во 1045 година до 1050 година, а истото било осветено на 28 декември 1065 година. На повеќепати била реконструирана, по која го добила денешниот готски стил. Градбата е вклучена во списокот на УНЕСКО.