1045

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1045 г.  во други календари
Грегоријански календар 1045
MXLV
Ab urbe condita 1798
Асирски календар 5795
Бахајски календар -799–-798
Бенгалски календар 452
Берберски календар 1995
Будистички календар 1589
Бурмански календар 407
Византиски календар 6553–6554
Еврејски календар 4805–4806
Ерменски календар 494
ԹՎ ՆՂԴ
Етиопски календар 1037-1038
Игбоански календар 45–46
Ирански календар 423–424
Исламски календар 436–437
Јулијански календар 1045    MXLV
Кинески календар 甲申年月日
(3681/3741)
— до —
乙酉年月日
(3682/3742)
Коптски календар 761–762
Корејски календар 3378
Календар Мингуо 867 пред РК
民前867年
Селевкидски календар 1356–1357
Тајландски сончев календар 1588
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1101–1102
 - Шака самват 967–968
 - Кали југа 4146–4147
Холоценски календар 11045
Џуче-календар нема (пред 1912)

1045 (MXLV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1045. година од новата ера, 45. од вториот милениум, 45. од 11 век и шеста од 1040-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6553 и 6554 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5795 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4805 и 4806 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1798.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1045. година се протега во 3681 и 3682, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3741 и 3742 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1588. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 436 и 437 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]