Прејди на содржината

1068

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1068 во разни календари
Грегоријански календар1068
MLXVIII
Ab urbe condita1821
Ерменски календар517
ԹՎ ՇԺԷ
Асирски календар5818
Балиски календар989–990
Бенгалски календар475
Берберски календар2018
Будистички календар1612
Бурмански календар430
Византиски календар6576–6577
Кинески календар丁未(огн. коза)
3764 или 3704
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3765 или 3705
Коптски календар784–785
Етиопски календар1060–1061
Еврејски календар4828–4829
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1124–1125
 - Сачка ера989–990
 - Кали-југа4168–4169
Холоценски календар11068
Игбоански календар68–69
Ирански календар446–447
Исламски календар460–461
Јапонски календарЏирјаку 4
(治暦4年)
Јавански календар972–973
Јулијански календар1068
MLXVIII
Корејски календар3401
Мингуо-календар844 пред Р. Кина
民前844年
Нанакшахи−400
Селевкидски календар1379/1380 г.г.
Тајландски сончев календар1610–1611
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1194 или 813 или 41
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1195 или 814 или 42

1068 (MLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1068 година од новата ера, 68. од вториот милениум, 68. од XI век и деветта од 1060-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6576 и 6577 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5818 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4828 и 4829 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1821.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1068 година се протега во 3704 и 3705, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3764 и 3765 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1611. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 460 и 461 исламска година.

Хенри I

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1068 на Ризницата ?