1014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1014 г.  во други календари
Грегоријански календар 1014
MXIV
Ab urbe condita 1767
Асирски календар 5764
Бахајски календар -830–-829
Бенгалски календар 421
Берберски календар 1964
Будистички календар 1558
Бурмански календар 376
Византиски календар 6522–6523
Еврејски календар 4774–4775
Ерменски календар 463
ԹՎ ՆԿԳ
Етиопски календар 1006-1007
Игбоански календар 14–15
Ирански календар 392–393
Исламски календар 404–405
Јулијански календар 1014    MXIV
Кинески календар 癸丑年十一月廿七日
(3650/3710)
— до —
甲寅年十二月初七日
(3651/3711)
Коптски календар 730–731
Корејски календар 3347
Календар Мингуо 898 пред РК
民前898年
Селевкидски календар 1325–1326
Тајландски сончев календар 1557
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1070–1071
 - Шака самват 936–937
 - Кали југа 4115–4116
Холоценски календар 11014
Џуче-календар нема (пред 1912)

1014 (MXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1014.година од новата ера, 14. од вториот милениум, 14. од 11 век и петта од 1010-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6522 и 6523 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во градот Асур, станува збор за 5764 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4774 и 4775 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1767.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1014. година се протега во 3650 и 3651, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3710 и 3711 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1557. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 404 и 405 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]