Прејди на содржината

1053

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1053 во разни календари
Грегоријански календар1053
MLIII
Ab urbe condita1806
Ерменски календар502
ԹՎ ՇԲ
Асирски календар5803
Балиски календар974–975
Бенгалски календар460
Берберски календар2003
Будистички календар1597
Бурмански календар415
Византиски календар6561–6562
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3749 или 3689
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3750 или 3690
Коптски календар769–770
Етиопски календар1045–1046
Еврејски календар4813–4814
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1109–1110
 - Сачка ера974–975
 - Кали-југа4153–4154
Холоценски календар11053
Игбоански календар53–54
Ирански календар431–432
Исламски календар444–445
Јапонски календарЕјшо 8 / Тенги 1
(天喜元年)
Јавански календар956–957
Јулијански календар1053
MLIII
Корејски календар3386
Мингуо-календар859 пред Р. Кина
民前859年
Нанакшахи−415
Селевкидски календар1364/1365 г.г.
Тајландски сончев календар1595–1596
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1179 или 798 или 26
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1180 или 799 или 27

1053 (MLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1053 година од новата ера, 53. од вториот милениум, 53. од XI век и четвртта од 1050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6561 и 6562 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5803 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4813 и 4814 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1806.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1053 година се протега во 3689 и 3690, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3749 и 3750 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1596. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 444 и 445 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Завршување на сто годишната војна помеѓу Велика Британија и Франција.

Родени[уреди | уреди извор]

Царот Сиракава

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1053 на Ризницата ?