1082

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1082 г.  во други календари
Грегоријански календар 1082
MLXXXII
Ab urbe condita 1835
Асирски календар 5832
Бахајски календар -762–-761
Бенгалски календар 489
Берберски календар 2032
Будистички календар 1626
Бурмански календар 444
Византиски календар 6590–6591
Еврејски календар 4842–4843
Ерменски календар 531
ԹՎ ՇԼԱ
Етиопски календар 1074-1075
Игбоански календар 82–83
Ирански календар 460–461
Исламски календар 474–475
Јулијански календар 1082    MLXXXII
Кинески календар 辛酉年月日
(3718/3778)
— до —
壬戌年月日
(3719/3779)
Коптски календар 798–799
Корејски календар 3415
Календар Мингуо 830 пред РК
民前830年
Селевкидски календар 1393–1394
Тајландски сончев календар 1625
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1138–1139
 - Шака самват 1004–1005
 - Кали југа 4183–4184
Холоценски календар 11082
Џуче-календар нема (пред 1912)

1082 (MLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1082. година од новата ера, 82. од вториот милениум, 82. од 11 век и трета од 1080-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6590 и 6591 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5832 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4842 и 4843 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1835.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1082. година се протега во 3718 и 3719, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3778 и 3779 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1625. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 474 и 475 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]