1009

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1009 во разни календари
Грегоријански календар1009
MIX
Ab urbe condita1762
Ерменски календар458
ԹՎ ՆԾԸ
Асирски календар5759
Балиски календар930–931
Бенгалски календар416
Берберски календар1959
Будистички календар1553
Бурмански календар371
Византиски календар6517–6518
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3705 или 3645
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3706 или 3646
Коптски календар725–726
Етиопски календар1001–1002
Еврејски календар4769–4770
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1065–1066
 - Сачка ера930–931
 - Кали-југа4109–4110
Холоценски календар11009
Игбоански календар9–10
Ирански календар387–388
Исламски календар399–400
Јапонски календарКанико 6
(寛弘6年)
Јавански календар911–912
Јулијански календар1009
MIX
Корејски календар3342
Мингуо-календар903 пред Р. Кина
民前903年
Нанакшахи−459
Селевкидски календар1320/1321 г.г.
Тајландски сончев календар1551–1552
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1135 или 754 или −18
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1136 или 755 или −17

1009 (MIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1009 година од новата ера, 9. од вториот милениум, 9. од XI век и последна од 1000-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6517 и 6518 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5759 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4769 и 4770 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1762.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1009 година се протега во 3645 и 3646, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3705 и 3706 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1552. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 399 и 400 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1009 на Ризницата ?