1018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1018 г.  во други календари
Грегоријански календар 1018
MXVIII
Ab urbe condita 1771
Асирски календар 5768
Бахајски календар -826–-825
Бенгалски календар 425
Берберски календар 1968
Будистички календар 1562
Бурмански календар 380
Византиски календар 6526–6527
Еврејски календар 4778–4779
Ерменски календар 467
ԹՎ ՆԿԷ
Етиопски календар 1010-1011
Игбоански календар 18–19
Ирански календар 396–397
Исламски календар 408–409
Јулијански календар 1018    MXVIII
Кинески календар 丁巳年月日
(3654/3714)
— до —
戊午年月日
(3655/3715)
Коптски календар 734–735
Корејски календар 3351
Календар Мингуо 894 пред РК
民前894年
Селевкидски календар 1329–1330
Тајландски сончев календар 1561
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1074–1075
 - Шака самват 940–941
 - Кали југа 4119–4120
Холоценски календар 11018
Џуче-календар нема (пред 1912)

1018 (MXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1018. година од новата ера, 18. од вториот милениум, 18. од 11 век и деветта од 1010-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6526 и 6527 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5768 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4778 и 4779 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1771.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1018. година се протега во 3654 и 3655, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3714 и 3715 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1561. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 408 и 409 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]