1029

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1029 во разни календари
Грегоријански календар1029
MXXIX
Ab urbe condita1782
Ерменски календар478
ԹՎ ՆՀԸ
Асирски календар5779
Балиски календар950–951
Бенгалски календар436
Берберски календар1979
Будистички календар1573
Бурмански календар391
Византиски календар6537–6538
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3725 или 3665
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3726 или 3666
Коптски календар745–746
Етиопски календар1021–1022
Еврејски календар4789–4790
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1085–1086
 - Сачка ера950–951
 - Кали-југа4129–4130
Холоценски календар11029
Игбоански календар29–30
Ирански календар407–408
Исламски календар419–420
Јапонски календарЧоген 2
(長元2年)
Јавански календар931–932
Јулијански календар1029
MXXIX
Корејски календар3362
Мингуо-календар883 пред Р. Кина
民前883年
Нанакшахи−439
Селевкидски календар1340/1341 г.г.
Тајландски сончев календар1571–1572
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1155 или 774 или 2
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1156 или 775 или 3

1029 (MXXIX) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1029 година од новата ера, 29. од вториот милениум, 29. од XI век и последна од 1020-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6537 и 6538 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5779 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4789 и 4790 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1782.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1029 година се протега во 3665 и 3666, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3725 и 3726 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1572. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 419 и 420 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1029 на Ризницата ?