1034

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1034 г.  во други календари
Грегоријански календар 1034
MXXXIV
Ab urbe condita 1787
Асирски календар 5784
Бахајски календар -810–-809
Бенгалски календар 441
Берберски календар 1984
Будистички календар 1578
Бурмански календар 396
Византиски календар 6542–6543
Еврејски календар 4794–4795
Ерменски календар 483
ԹՎ ՆՁԳ
Етиопски календар 1026-1027
Игбоански календар 34–35
Ирански календар 412–413
Исламски календар 425–426
Јулијански календар 1034    MXXXIV
Кинески календар 癸酉年月日
(3670/3730)
— до —
甲戌年月日
(3671/3731)
Коптски календар 750–751
Корејски календар 3367
Календар Мингуо 878 пред РК
民前878年
Селевкидски календар 1345–1346
Тајландски сончев календар 1577
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1090–1091
 - Шака самват 956–957
 - Кали југа 4135–4136
Холоценски календар 11034
Џуче-календар нема (пред 1912)

1034 (MXXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1034. година од новата ера, 34. од вториот милениум, 34. од 11 век и петта од 1030-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6542 и 6543 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5784 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4794 и 4795 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1787.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1034. година се протега во 3670 и 3671, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3730 и 3731 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1577. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 425 и 426 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]