1006

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1006 г.  во други календари
Грегоријански календар 1006
MVI
Ab urbe condita 1759
Асирски календар 5756
Бахајски календар -838–-837
Бенгалски календар 413
Берберски календар 1956
Будистички календар 1550
Бурмански календар 368
Византиски календар 6514–6515
Еврејски календар 4766–4767
Ерменски календар 455
ԹՎ ՆԾԵ
Етиопски календар 998-999
Игбоански календар 6–7
Ирански календар 384–385
Исламски календар 396–397
Јулијански календар 1006    MVI
Кинески календар 乙巳年月日
(3642/3702)
— до —
丙午年月日
(3643/3703)
Коптски календар 722–723
Корејски календар 3339
Календар Мингуо 906 пред РК
民前906年
Селевкидски календар 1317–1318
Тајландски сончев календар 1549
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1062–1063
 - Шака самват 928–929
 - Кали југа 4107–4108
Холоценски календар 11006
Џуче-календар нема (пред 1912)

1006 (MVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1006. година од новата ера, 6. од вториот милениум, 6. од 11 век и седма од 1000-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6514 и 6515 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5756 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4766 и 4767 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1759.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1006. година се протега во 3642 и 3643, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3702 и 3703 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1549. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 396 и 397 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]