1072

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1072 г.  во други календари
Грегоријански календар 1072
MLXXII
Ab urbe condita 1825
Асирски календар 5822
Бахајски календар -772–-771
Бенгалски календар 479
Берберски календар 2022
Будистички календар 1616
Бурмански календар 434
Византиски календар 6580–6581
Еврејски календар 4832–4833
Ерменски календар 521
ԹՎ ՇԻԱ
Етиопски календар 1064-1065
Игбоански календар 72–73
Ирански календар 450–451
Исламски календар 464–465
Јулијански календар 1072    MLXXII
Кинески календар 辛亥年月日
(3708/3768)
— до —
壬子年月日
(3709/3769)
Коптски календар 788–789
Корејски календар 3405
Календар Мингуо 840 пред РК
民前840年
Селевкидски календар 1383–1384
Тајландски сончев календар 1615
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1128–1129
 - Шака самват 994–995
 - Кали југа 4173–4174
Холоценски календар 11072
Џуче-календар нема (пред 1912)

1072 (MLXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1072. година од новата ера, 72. од вториот милениум, 72. од 11 век и трета од 1070-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6580 и 6581 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5822 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4832 и 4833 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1825.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1072. година се протега во 3708 и 3709, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3768 и 3769 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1615. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 464 и 465 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]