1007

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1007 г.  во други календари
Грегоријански календар 1007
MVII
Ab urbe condita 1760
Асирски календар 5757
Бахајски календар -837–-836
Бенгалски календар 414
Берберски календар 1957
Будистички календар 1551
Бурмански календар 369
Византиски календар 6515–6516
Еврејски календар 4767–4768
Ерменски календар 456
ԹՎ ՆԾԶ
Етиопски календар 999-1000
Игбоански календар 7–8
Ирански календар 385–386
Исламски календар 397–398
Јулијански календар 1007    MVII
Кинески календар 丙午年月日
(3643/3703)
— до —
丁未年月日
(3644/3704)
Коптски календар 723–724
Корејски календар 3340
Календар Мингуо 905 пред РК
民前905年
Селевкидски календар 1318–1319
Тајландски сончев календар 1550
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1063–1064
 - Шака самват 929–930
 - Кали југа 4108–4109
Холоценски календар 11007
Џуче-календар нема (пред 1912)

1007 (MVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1007. година од новата ера, 7. од вториот милениум, 7. од 11 век и осма од 1000-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6515 и 6516 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5757 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4767 и 4768 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1760.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1007. година се протега во 3643 и 3644, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3703 и 3704 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1550. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 397 и 398 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]