Прејди на содржината

1094

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1094 во разни календари
Грегоријански календар1094
MXCIV
Ab urbe condita1847
Ерменски календар543
ԹՎ ՇԽԳ
Асирски календар5844
Балиски календар1015–1016
Бенгалски календар501
Берберски календар2044
Будистички календар1638
Бурмански календар456
Византиски календар6602–6603
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3790 или 3730
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3791 или 3731
Коптски календар810–811
Етиопски календар1086–1087
Еврејски календар4854–4855
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1150–1151
 - Сачка ера1015–1016
 - Кали-југа4194–4195
Холоценски календар11094
Игбоански календар94–95
Ирански календар472–473
Исламски календар486–487
Јапонски календарКанџи 8 / Kahō 1
(嘉保元年)
Јавански календар998–999
Јулијански календар1094
MXCIV
Корејски календар3427
Мингуо-календар818 пред Р. Кина
民前818年
Нанакшахи−374
Селевкидски календар1405/1406 г.г.
Тајландски сончев календар1636–1637
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1220 или 839 или 67
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1221 или 840 или 68

1094 (MXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1094 година од новата ера, 94. од вториот милениум, 94. од XI век и петта од 1090-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6602 и 6603 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5844 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4854 и 4855 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1847.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1094 година се протега во 3730 и 3731, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3790 и 3791 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1637. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 486 и 487 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Кралот Данкан II Шкотски

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1094 на Ризницата ?