1011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1011 г.  во други календари
Грегоријански календар 1011
MXI
Ab urbe condita 1764
Асирски календар 5761
Бахајски календар -833–-832
Бенгалски календар 418
Берберски календар 1961
Будистички календар 1555
Бурмански календар 373
Византиски календар 6519–6520
Еврејски календар 4771–4772
Ерменски календар 460
ԹՎ ՆԿ
Етиопски календар 1003-1004
Игбоански календар 11–12
Ирански календар 389–390
Исламски календар 401–402
Јулијански календар 1011    MXI
Кинески календар 庚戌年月日
(3647/3707)
— до —
辛亥年月日
(3648/3708)
Коптски календар 727–728
Корејски календар 3344
Календар Мингуо 901 пред РК
民前901年
Селевкидски календар 1322–1323
Тајландски сончев календар 1554
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1067–1068
 - Шака самват 933–934
 - Кали југа 4112–4113
Холоценски календар 11011
Џуче-календар нема (пред 1912)

1011 (MXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1011. година од новата ера, 11. од вториот милениум, 11. од 11 век и втора од 1010-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6519 и 6520 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5761 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4771 и 4772 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1764.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1011. година се протега во 3647 и 3648, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3707 и 3708 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1554. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 401 и 402 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]