1049

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1049 г.  во други календари
Грегоријански календар 1049
MXLIX
Ab urbe condita 1802
Асирски календар 5799
Бахајски календар -795–-794
Бенгалски календар 456
Берберски календар 1999
Будистички календар 1593
Бурмански календар 411
Византиски календар 6557–6558
Еврејски календар 4809–4810
Ерменски календар 498
ԹՎ ՆՂԸ
Етиопски календар 1041-1042
Игбоански календар 49–50
Ирански календар 427–428
Исламски календар 440–441
Јулијански календар 1049    MXLIX
Кинески календар 戊子年月日
(3685/3745)
— до —
己丑年月日
(3686/3746)
Коптски календар 765–766
Корејски календар 3382
Календар Мингуо 863 пред РК
民前863年
Селевкидски календар 1360–1361
Тајландски сончев календар 1592
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1105–1106
 - Шака самват 971–972
 - Кали југа 4150–4151
Холоценски календар 11049
Џуче-календар нема (пред 1912)

1049 (MXLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1049. година од новата ера, 49. од вториот милениум, 49. од 11 век и последна од 1040-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6557 и 6558 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5799 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4809 и 4810 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1802.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1049. година се протега во 3685 и 3686, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3745 и 3746 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1592. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 440 и 441 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]