1021

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1021 во разни календари
Грегоријански календар1021
MXXI
Ab urbe condita1774
Ерменски календар470
ԹՎ ՆՀ
Асирски календар5771
Балиски календар942–943
Бенгалски календар428
Берберски календар1971
Будистички календар1565
Бурмански календар383
Византиски календар6529–6530
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3717 или 3657
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3718 или 3658
Коптски календар737–738
Етиопски календар1013–1014
Еврејски календар4781–4782
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1077–1078
 - Сачка ера942–943
 - Кали-југа4121–4122
Холоценски календар11021
Игбоански календар21–22
Ирански календар399–400
Исламски календар411–412
Јапонски календарКанин 5 / Џијан 1
(治安元年)
Јавански календар923–924
Јулијански календар1021
MXXI
Корејски календар3354
Мингуо-календар891 пред Р. Кина
民前891年
Нанакшахи−447
Селевкидски календар1332/1333 г.г.
Тајландски сончев календар1563–1564
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1147 или 766 или −6
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1148 или 767 или −5

1021 (MXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1021 година од новата ера, 21. од вториот милениум, 21. од XI век и втора од 1020-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6529 и 6530 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5771 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4781 и 4782 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1774.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1021 година се протега во 3657 и 3658, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3717 и 3718 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1564. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 411 и 412 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1021 на Ризницата ?