1032

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1032 г.  во други календари
Грегоријански календар 1032
MXXXII
Ab urbe condita 1785
Асирски календар 5782
Бахајски календар -812–-811
Бенгалски календар 439
Берберски календар 1982
Будистички календар 1576
Бурмански календар 394
Византиски календар 6540–6541
Еврејски календар 4792–4793
Ерменски календар 481
ԹՎ ՆՁԱ
Етиопски календар 1024-1025
Игбоански календар 32–33
Ирански календар 410–411
Исламски календар 423–424
Јулијански календар 1032    MXXXII
Кинески календар 辛未年月日
(3668/3728)
— до —
壬申年月日
(3669/3729)
Коптски календар 748–749
Корејски календар 3365
Календар Мингуо 880 пред РК
民前880年
Селевкидски календар 1343–1344
Тајландски сончев календар 1575
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1088–1089
 - Шака самват 954–955
 - Кали југа 4133–4134
Холоценски календар 11032
Џуче-календар нема (пред 1912)

1032 (MXXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1032. година од новата ера, 32. од вториот милениум, 32. од 11 век и трета од 1030-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6540 и 6541 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5782 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4792 и 4793 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1785.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1032. година се протега во 3668 и 3669, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3728 и 3729 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1575. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 423 и 424 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]