1041

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1041 г.  во други календари
Грегоријански календар 1041
MXLI
Ab urbe condita 1794
Асирски календар 5791
Бахајски календар -803–-802
Бенгалски календар 448
Берберски календар 1991
Будистички календар 1585
Бурмански календар 403
Византиски календар 6549–6550
Еврејски календар 4801–4802
Ерменски календар 490
ԹՎ ՆՂ
Етиопски календар 1033-1034
Игбоански календар 41–42
Ирански календар 419–420
Исламски календар 432–433
Јулијански календар 1041    MXLI
Кинески календар 庚辰年月日
(3677/3737)
— до —
辛巳年月日
(3678/3738)
Коптски календар 757–758
Корејски календар 3374
Календар Мингуо 871 пред РК
民前871年
Селевкидски календар 1352–1353
Тајландски сончев календар 1584
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1097–1098
 - Шака самват 963–964
 - Кали југа 4142–4143
Холоценски календар 11041
Џуче-календар нема (пред 1912)

1041 (MXLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1041. година од новата ера, 41. од вториот милениум, 41. од 11 век и втора од 1040-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6549 и 6550 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5791 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4801 и 4802 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1794.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1041. година се протега во 3677 и 3678, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3737 и 3738 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1584. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 432 и 433 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]