1010

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1010 во разни календари
Грегоријански календар1010
MX
Ab urbe condita1763
Ерменски календар459
ԹՎ ՆԾԹ
Асирски календар5760
Балиски календар931–932
Бенгалски календар417
Берберски календар1960
Будистички календар1554
Бурмански календар372
Византиски календар6518–6519
Кинески календар己酉(зем. петел)
3706 или 3646
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3707 или 3647
Коптски календар726–727
Етиопски календар1002–1003
Еврејски календар4770–4771
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1066–1067
 - Сачка ера931–932
 - Кали-југа4110–4111
Холоценски календар11010
Игбоански календар10–11
Ирански календар388–389
Исламски календар400–401
Јапонски календарКанико 7
(寛弘7年)
Јавански календар912–913
Јулијански календар1010
MX
Корејски календар3343
Мингуо-календар902 пред Р. Кина
民前902年
Нанакшахи−458
Селевкидски календар1321/1322 г.г.
Тајландски сончев календар1552–1553
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1136 или 755 или −17
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1137 или 756 или −16

1010 (MX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1010 година од новата ера, 10. од вториот милениум, 10. од XI век и прва од 1010-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6518 и 6519 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5760 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4770 и 4771 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1763.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1010 година се протега во 3646 и 3647, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3706 и 3707 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1553. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 400 и 401 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1010 на Ризницата ?