1047

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1047 во разни календари
Грегоријански календар1047
MXLVII
Ab urbe condita1800
Ерменски календар496
ԹՎ ՆՂԶ
Асирски календар5797
Балиски календар968–969
Бенгалски календар454
Берберски календар1997
Будистички календар1591
Бурмански календар409
Византиски календар6555–6556
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3743 или 3683
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3744 или 3684
Коптски календар763–764
Етиопски календар1039–1040
Еврејски календар4807–4808
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1103–1104
 - Сачка ера968–969
 - Кали-југа4147–4148
Холоценски календар11047
Игбоански календар47–48
Ирански календар425–426
Исламски календар438–439
Јапонски календарЕјшо 2
(永承2年)
Јавански календар950–951
Јулијански календар1047
MXLVII
Корејски календар3380
Мингуо-календар865 пред Р. Кина
民前865年
Нанакшахи−421
Селевкидски календар1358/1359 г.г.
Тајландски сончев календар1589–1590
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1173 или 792 или 20
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1174 или 793 или 21

1047 (MXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1047 година од новата ера, 47. од вториот милениум, 47. од XI век и осма од 1040-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6555 и 6556 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5797 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4807 и 4808 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1800.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1047 година се протега во 3683 и 3684, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3743 и 3744 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1590. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 438 и 439 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1047 на Ризницата ?