1035

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1035 г.  во други календари
Грегоријански календар 1035
MXXXV
Ab urbe condita 1788
Асирски календар 5785
Бахајски календар -809–-808
Бенгалски календар 442
Берберски календар 1985
Будистички календар 1579
Бурмански календар 397
Византиски календар 6543–6544
Еврејски календар 4795–4796
Ерменски календар 484
ԹՎ ՆՁԴ
Етиопски календар 1027-1028
Игбоански календар 35–36
Ирански календар 413–414
Исламски календар 426–427
Јулијански календар 1035    MXXXV
Кинески календар 甲戌年月日
(3671/3731)
— до —
乙亥年月日
(3672/3732)
Коптски календар 751–752
Корејски календар 3368
Календар Мингуо 877 пред РК
民前877年
Селевкидски календар 1346–1347
Тајландски сончев календар 1578
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1091–1092
 - Шака самват 957–958
 - Кали југа 4136–4137
Холоценски календар 11035
Џуче-календар нема (пред 1912)

1035 (MXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1035. година од новата ера, 35. од вториот милениум, 35. од 11 век и шеста од 1030-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6543 и 6544 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5785 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4795 и 4796 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1788.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1035. година се протега во 3671 и 3672, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3731 и 3732 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1578. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 426 и 427 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]