Прејди на содржината

1098

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1098 во разни календари
Грегоријански календар1098
MXCVIII
Ab urbe condita1851
Ерменски календар547
ԹՎ ՇԽԷ
Асирски календар5848
Балиски календар1019–1020
Бенгалски календар505
Берберски календар2048
Будистички календар1642
Бурмански календар460
Византиски календар6606–6607
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3794 или 3734
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3795 или 3735
Коптски календар814–815
Етиопски календар1090–1091
Еврејски календар4858–4859
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1154–1155
 - Сачка ера1019–1020
 - Кали-југа4198–4199
Холоценски календар11098
Игбоански календар98–99
Ирански календар476–477
Исламски календар491–492
Јапонски календарЏотоку 2
(承徳2年)
Јавански календар1002–1003
Јулијански календар1098
MXCVIII
Корејски календар3431
Мингуо-календар814 пред Р. Кина
民前814年
Нанакшахи−370
Селевкидски календар1409/1410 г.г.
Тајландски сончев календар1640–1641
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1224 или 843 или 71
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1225 или 844 или 72

1098 (MXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1098 година од новата ера, 98. од вториот милениум, 98. од XI век и деветта од 1090-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6606 и 6607 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5848 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4858 и 4859 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1851.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1098 година се протега во 3734 и 3735, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3794 и 3795 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1641. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 491 и 492 исламска година.

Грб на грофовството Женева

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1098 на Ризницата ?