1012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1012 г.  во други календари
Грегоријански календар 1012
MXII
Ab urbe condita 1765
Асирски календар 5762
Бахајски календар -832–-831
Бенгалски календар 419
Берберски календар 1962
Будистички календар 1556
Бурмански календар 374
Византиски календар 6520–6521
Еврејски календар 4772–4773
Ерменски календар 461
ԹՎ ՆԿԱ
Етиопски календар 1004-1005
Игбоански календар 12–13
Ирански календар 390–391
Исламски календар 402–403
Јулијански календар 1012    MXII
Кинески календар 辛亥年月日
(3648/3708)
— до —
壬子年月日
(3649/3709)
Коптски календар 728–729
Корејски календар 3345
Календар Мингуо 900 пред РК
民前900年
Селевкидски календар 1323–1324
Тајландски сончев календар 1555
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1068–1069
 - Шака самват 934–935
 - Кали југа 4113–4114
Холоценски календар 11012
Џуче-календар нема (пред 1912)

1012 (MXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1012. година од новата ера, 12. од вториот милениум, 12. од 11 век и трета од 1010-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6520 и 6521 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5762 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4772 и 4773 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1765.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1012. година се протега во 3648 и 3649, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3708 и 3709 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1555. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 402 и 403 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]