1051

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1051 г.  во други календари
Грегоријански календар 1051
MLI
Ab urbe condita 1804
Асирски календар 5801
Бахајски календар -793–-792
Бенгалски календар 458
Берберски календар 2001
Будистички календар 1595
Бурмански календар 413
Византиски календар 6559–6560
Еврејски календар 4811–4812
Ерменски календар 500
ԹՎ Շ
Етиопски календар 1043-1044
Игбоански календар 51–52
Ирански календар 429–430
Исламски календар 442–443
Јулијански календар 1051    MLI
Кинески календар 庚寅年月日
(3687/3747)
— до —
辛卯年月日
(3688/3748)
Коптски календар 767–768
Корејски календар 3384
Календар Мингуо 861 пред РК
民前861年
Селевкидски календар 1362–1363
Тајландски сончев календар 1594
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1107–1108
 - Шака самват 973–974
 - Кали југа 4152–4153
Холоценски календар 11051
Џуче-календар нема (пред 1912)

1051 (MLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1051. година од новата ера, 51. од вториот милениум, 51. од 11 век и втора од 1050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6559 и 6560 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5801 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4811 и 4812 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1804.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1051. година се протега во 3687 и 3688, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3747 и 3748 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1594. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 442 и 443 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]