1065

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1065 г.  во други календари
Грегоријански календар 1065
MLXV
Ab urbe condita 1818
Асирски календар 5815
Бахајски календар -779–-778
Бенгалски календар 472
Берберски календар 2015
Будистички календар 1609
Бурмански календар 427
Византиски календар 6573–6574
Еврејски календар 4825–4826
Ерменски календар 514
ԹՎ ՇԺԴ
Етиопски календар 1057-1058
Игбоански календар 65–66
Ирански календар 443–444
Исламски календар 457–458
Јулијански календар 1065    MLXV
Кинески календар 甲辰年月日
(3701/3761)
— до —
乙巳年月日
(3702/3762)
Коптски календар 781–782
Корејски календар 3398
Календар Мингуо 847 пред РК
民前847年
Селевкидски календар 1376–1377
Тајландски сончев календар 1608
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1121–1122
 - Шака самват 987–988
 - Кали југа 4166–4167
Холоценски календар 11065
Џуче-календар нема (пред 1912)

1065 (MLXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1065. година од новата ера, 65. од вториот милениум, 65. од 11 век и шеста од 1060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6573 и 6574 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5815 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4825 и 4826 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1818.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1065. година се протега во 3701 и 3702, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3761 и 3762 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1608. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 457 и 458 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]