1090

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1090 г.  во други календари
Грегоријански календар 1090
MXC
Ab urbe condita 1843
Асирски календар 5840
Бахајски календар -754–-753
Бенгалски календар 497
Берберски календар 2040
Будистички календар 1634
Бурмански календар 452
Византиски календар 6598–6599
Еврејски календар 4850–4851
Ерменски календар 539
ԹՎ ՇԼԹ
Етиопски календар 1082-1083
Игбоански календар 90–91
Ирански календар 468–469
Исламски календар 482–483
Јулијански календар 1090    MXC
Кинески календар 己巳年月日
(3726/3786)
— до —
庚午年月日
(3727/3787)
Коптски календар 806–807
Корејски календар 3423
Календар Мингуо 822 пред РК
民前822年
Селевкидски календар 1401–1402
Тајландски сончев календар 1633
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1146–1147
 - Шака самват 1012–1013
 - Кали југа 4191–4192
Холоценски календар 11090
Џуче-календар нема (пред 1912)

1090 (MXC) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1090. година од новата ера, 90. од вториот милениум, 90. од 11 век и прва од 1090-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6598 и 6599 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5840 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4850 и 4851 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1843.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1090. година се протега во 3726 и 3727, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3786 и 3787 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1633. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 482 и 483 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]