1097

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1097 во разни календари
Грегоријански календар1097
MXCVII
Ab urbe condita1850
Ерменски календар546
ԹՎ ՇԽԶ
Асирски календар5847
Балиски календар1018–1019
Бенгалски календар504
Берберски календар2047
Будистички календар1641
Бурмански календар459
Византиски календар6605–6606
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3793 или 3733
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3794 или 3734
Коптски календар813–814
Етиопски календар1089–1090
Еврејски календар4857–4858
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1153–1154
 - Сачка ера1018–1019
 - Кали-југа4197–4198
Холоценски календар11097
Игбоански календар97–98
Ирански календар475–476
Исламски календар490–491
Јапонски календарЕјчо 2 / Џотоку 1
(承徳元年)
Јавански календар1001–1002
Јулијански календар1097
MXCVII
Корејски календар3430
Мингуо-календар815 пред Р. Кина
民前815年
Нанакшахи−371
Селевкидски календар1408/1409 г.г.
Тајландски сончев календар1639–1640
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1223 или 842 или 70
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1224 или 843 или 71

1097 (MXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1097 година од новата ера, 97. од вториот милениум, 97. од XI век и осма од 1090-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6605 и 6606 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5847 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4857 и 4858 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1850.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1097 година се протега во 3733 и 3734, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3793 и 3794 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1640. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 490 и 491 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Опсада на Антиохија

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1097 на Ризницата ?