1062

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1062 г.  во други календари
Грегоријански календар 1062
MLXII
Ab urbe condita 1815
Асирски календар 5812
Бахајски календар -782–-781
Бенгалски календар 469
Берберски календар 2012
Будистички календар 1606
Бурмански календар 424
Византиски календар 6570–6571
Еврејски календар 4822–4823
Ерменски календар 511
ԹՎ ՇԺԱ
Етиопски календар 1054-1055
Игбоански календар 62–63
Ирански календар 440–441
Исламски календар 453–454
Јулијански календар 1062    MLXII
Кинески календар 辛丑年月日
(3698/3758)
— до —
壬寅年月日
(3699/3759)
Коптски календар 778–779
Корејски календар 3395
Календар Мингуо 850 пред РК
民前850年
Селевкидски календар 1373–1374
Тајландски сончев календар 1605
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1118–1119
 - Шака самват 984–985
 - Кали југа 4163–4164
Холоценски календар 11062
Џуче-календар нема (пред 1912)

1062 (MLXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1062. година од новата ера, 62. од вториот милениум, 62. од 11 век и трета од 1060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6570 и 6571 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5812 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4822 и 4823 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1815.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1062. година се протега во 3698 и 3699, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3758 и 3759 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1605. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 453 и 454 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]