1087

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1087 во разни календари
Грегоријански календар1087
MLXXXVII
Ab urbe condita1840
Ерменски календар536
ԹՎ ՇԼԶ
Асирски календар5837
Балиски календар1008–1009
Бенгалски календар494
Берберски календар2037
Будистички календар1631
Бурмански календар449
Византиски календар6595–6596
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3783 или 3723
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3784 или 3724
Коптски календар803–804
Етиопски календар1079–1080
Еврејски календар4847–4848
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1143–1144
 - Сачка ера1008–1009
 - Кали-југа4187–4188
Холоценски календар11087
Игбоански календар87–88
Ирански календар465–466
Исламски календар479–480
Јапонски календарОтоку 4 / Канџи 1
(寛治元年)
Јавански календар991–992
Јулијански календар1087
MLXXXVII
Корејски календар3420
Мингуо-календар825 пред Р. Кина
民前825年
Нанакшахи−381
Селевкидски календар1398/1399 г.г.
Тајландски сончев календар1629–1630
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1213 или 832 или 60
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1214 или 833 или 61

1087 (MLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1087 година од новата ера, 87. од вториот милениум, 87. од XI век и осма од 1080-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6595 и 6596 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5837 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4847 и 4848 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1840.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1087 година се протега во 3723 и 3724, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3783 и 3784 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1630. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 479 и 480 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Вилијам II (околу 1056–1100)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1087 на Ризницата ?