Прејди на содржината

Зајак (хороскопски знак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Симбол на хороскопскиот зајак со знакот ту (兔).

Зајак (кинески: ) — четврти знак во дванаесетгодишниот циклус на животни од кинескиот хороскоп поврзан со кинескиот календар. Годината на Зајакот му принадлежи на симболот на земската гранка 卯.

Во виетнамскиот и гуруншкиот зодијак од Непал, мачката го зазема местото зајакот,[1] а во мајалскиот зодијак тоа е еленчето.

Годините и петте елементи

[уреди | уреди извор]

Лицата родени во овој датумски опсег се родени во „година на Зајакот“, притоа носејќи ги следниве елементни знаци:[2][3]

Почетен датум Завршен датум Небесна гранка
29 јануари 1903 15 февруари 1904 воден зајак
14 февруари 1915 3 февруари 1916 дрвен зајак
2 февруари 1927 22 јануари 1928 огнен зајак
19 февруари 1939 7 февруари 1940 земјен зајак
6 февруари 1951 26 јануари 1952 метален зајак
25 јануари 1963 12 февруари 1964 воден зајак
11 февруари 1975 30 јануари 1976 дрвен зајак
29 јануари 1987 16 февруари 1988 огнен зајак
16 февруари 1999 4 февруари 2000 земјен зајак
3 февруари 2011 22 јануари 2012 метален зајак
22 јануари 2023 9 февруари 2024 воден зајак
8 февруари 2035 27 јануари 2036 дрвен зајак
26 јануари 2047 13 февруари 2048 огнен зајак
11 февруари 2059 1 февруари 2060 земјен зајак
31 јануари 2071 18 февруари 2072 метален зајак
17 февруари 2083 5 февруари 2084 воден зајак
5 февруари 2095 24 јануари 2096 дрвен зајак

Основни астролошки елементи

[уреди | уреди извор]
Земски гранки: дрво
Пет елемент: дрво
Јин-јанг: јин
Месечев месец: втор
Среќни броеви: 3, 6, 9; Се избегнуват: 1, 7, 8
Среќни цвеќиња: функија, фитонија, чавкина уста
Среќни бои: црна, розова, виолетова, сина, сива, црвена; Се избегнуваат: кафеава, жолта, бела
Годишно време: пролет

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  • Зајак — европско соѕвездие наречено по животното
  1. „Tamu (Gurung) Losar Festival“. ECS Nepal. 11 јули 2010. Архивирано од изворникот на 2018-06-27. Посетено на 9 јуни 2017.
  2. „When is Chinese New Year?“. pinyin.info. Посетено на 13 март 2018.
  3. „Chinese Zodiac – Rabbit (Hare)“. Your Chinese Astrology. Посетено на 13 март 2018.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]