1060

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1060 г.  во други календари
Грегоријански календар 1060
MLX
Ab urbe condita 1813
Асирски календар 5810
Бахајски календар -784–-783
Бенгалски календар 467
Берберски календар 2010
Будистички календар 1604
Бурмански календар 422
Византиски календар 6568–6569
Еврејски календар 4820–4821
Ерменски календар 509
ԹՎ ՇԹ
Етиопски календар 1052-1053
Игбоански календар 60–61
Ирански календар 438–439
Исламски календар 451–452
Јулијански календар 1060    MLX
Кинески календар 己亥年月日
(3696/3756)
— до —
庚子年月日
(3697/3757)
Коптски календар 776–777
Корејски календар 3393
Календар Мингуо 852 пред РК
民前852年
Селевкидски календар 1371–1372
Тајландски сончев календар 1603
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1116–1117
 - Шака самват 982–983
 - Кали југа 4161–4162
Холоценски календар 11060
Џуче-календар нема (пред 1912)

1060 (MLX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1060. година од новата ера, 60. од вториот милениум, 60. од 11 век и прва од 1060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6568 и 6569 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5810 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4820 и 4821 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1813.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1060. година се протега во 3696 и 3697, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3756 и 3757 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1603. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 451 и 452 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]